Ponçik ne demek

Ponçik ne demek

12 Kasım 2020 0 Yazar: hemenbilgi

Bugüne Ponçik ne demek yazısıyla başlıyoruz.Bir hayli araştırma yaparak bu konuyu yazıyoruz.Umarız güzel bir konu olur da sizlerde beğenirsiniz.Arkadaşlarımız arasında sürekli kullandığımız fakat anlamını bilmediğimiz bir kelime “ponçik” . Zaman zaman arkadaş ortamında sıkça geçiyor ponçik kelimesi fakat ne anlama geldiğini bu yazıyı yazana kadar bilmiyordum.Bende sizlerle beraber öğreniyorum.

ponçik ne demek

ponçik ne demek

Ponçik ne demek ?

Bazı kaynaklarda gördüğüm kadarıyla ponçiğin anlamı “tatlı , sevimli” anlamlarında kullanılıyormuş.Başka bir kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre ise “Ponçik” içine elma, reçel ya da krema konularak hazırlanan ve üzerine pudra şekeri serpilen bir Polonya tatlısıdır. Yani size ponçik diyen birisi kısaca tatlı demek istiyor olabilir.Araştırmaya devam ettiğimizde ise daha değişik sonuçlarla karşılaşabiliyoruz.Forum sitelerinde gördüğümüz kadarıyla ponçik kelimesi şu anlamda da kullanılıyor; Tatlı, sempatik çok sevilesi, ısırılası, minnoş, çocuk ruhlu anlamı taşıyormuş.İzmirliler ise ponçiği bir tatlı olarak görüyor.Ponçik tatlısı kruvasan tarzı elmalı ve tarçınlı bir kurabiyeymiş.Yani size kıssadan size ponçik diyen birisi artniyetli birisi değil.Sizi kısaca çok seviyor tatlı görüyor ve o yüzden ponçik lakabını takmış olabilir.Bunun dışında tam tersini düşünmek mümkün değil.Biz araştırmalarımızı yaptık derledik topladık sizler için sunduk.Umarız bu yazımızı beğenmişsinizdir.Ha bu arada youtube’a girerseniz ponçik tatlısını bir araştırın derin.Ya da siz zahmet etmeyin biz sizlere çikolatalı ponçik tatlısını aşağıya bırakalım siz izleyin.

 

 

Ponçiğin bunun dışında da anlamları varsa mutlaka bizlere yorum bırakarak bildirin konumuza ekleme yapalım.Ne kadar çok kaynaktan yararlanırsak o kadar güzel olur diye düşünüyorum. Ponçik ne demek konumuzun da sonuna geldik.Haydi size güzel günler dilerim.