Pırasa yemeğinin yanına ne gider

Pırasa yemeğinin yanına ne gider

23 Nisan 2021 0 Yazar: hemenbilgi

Pırasa yemeğinin Yanına Ne Gider?

Pırasa yemeğinin yanına ne gider ? Pırasanın yanına ne yakışır ? Kış aylarının sevilen sebzesi ve vitamin deposu olan pırasa börek içlerinde, çorbası, salatası ve yemeği yapılarak çeşitli şekillerde soframızı renklendirebilir. Özellikle de yemeği çok fazla sevildiği için, bugünkü yazımızda pırasanın yanında ne gider sorusunu yanıtlarken bir yandan da harika bir akşam yemeği için öneriler sunacağız. Pırasanın yanına hangi çorba gider, ne tür salatalar yapabiliriz ve özel bir akşam yemeği için pırasa yemeğinin lezzetli bir tarifini de vereceğiz. Hadi başlayalım ve öncelik olarak pırasanın yanına ne çorbası gider sorusunuz yanıtlayalım.

pırasa yemeğinin yanına ne gider

pırasa yemeğinin yanına ne gider

 • Mercimek çorbası
 • Etli çorba (kelle paça ya da işkembe de olabilir)
 • Tavuk çorbası
 • Karalahana çorbası
 • Tutmaç çorbası

Kış ayları için bu çorbalar antibiyotik niteliğinde oldukları için önerilerimizi pırasa yemeği yanında uyum sağlarken öte yandan da sizlere de şifa olmasına yardımcı olacak şekilde hazırladık. Soğuk havalarda vitamin alımına daha fazla dikkat etmek gerek.

Pırasanın Yanına Ne Salatası Gider?

Çorba seçimini yaptıysak salata çeşitlerine geçebiliriz değil mi? Sofralarda olmazsa olmaz olan salata çeşitleri için bir de pırasa yemeğine uyum sağlayacak olanları belirtelim. Pırasa yemeğinin yanına yakışacak olan salatalar;

 • Karışık mevsim salatası
 • Turp salatası
 • Mor lahana salatası
 • Kış salatası
Bu yazıya da bakar mısınız ?  Sarmanın yanına ne gider ?

Mutfakta üç çeşit yemek seven sevgili hanımlar ve beyler için son olarak pırasanın yanına hangi pilav ya da bakliyat türü ya da börek çeşidi gideceğini belirtmek istiyoruz. Ne de olsa biz çeşit çeşit yemek yapmayı çok seviyoruz.

 • Bulgur pilavı çeşitleri pırasa yemeğinin yanına harika gider ve çok yakışır. Sebzeli, domatesli ya da sade olarak yapabilirsiniz.
 • Şehriye pilavı sevenler bu akşam yemeğini bir ziyafete çevirebilirler.
 • Kıymalı börek özellikle beylerin gözlerinde yıldız gibi parlayacağı için zeytinyağı pırasanın yanına yapılabilecek en güzel yemek çeşidi diyebiliriz. Eğer kıymalı pırasa yemeği yapacaksanız börek peynirli de olabilir. Tercih sizin.

Son olarak tatlı çeşidini belirtmeden önce pırasa yemeği tarifini ve püf noktalarını belirtmek isteriz. Böylece farklı bir tarif deneyebilir ya da birkaç önemli detay öğrenebilirsiniz. Mutfakta biraz değişiklik yapmak ve bir baharatı farklı katmak bile büyük lezzet değişikliğine neden olabiliyor.

Pırasa Yemeği Tarifi

Pırasa yemeği soğan türü de olsa soğansız yemek sevmeyenler olarak orta boy bir soğan doğrama işi ile başlayabiliriz. Soğanları küp küp doğradıktan sonra üç kaşık zeytinyağı ile kavurmaya başlayıp ardından 100 gram kıyma ekleyelim (bir avuç kıyma yeterli olacaktır.) Eğer zeytinyağlı yapacaksanız da kıyma kısmını atlayabilirsiniz. Ardından iki adet orta boy havucu doğrayıp içerisine ekleyelim ve kavurmaya devam edelim. İki adet rendelenmiş domatesi ekleyelim ve doğrayıp yıkadığımız pırasaları içerisine ekleyelim. Pırasa suyunu süzecektir ve bu nedenle biraz kavurup beş dakika sonra suyunu ekleyelim. Pirinç ve tuz da katarak kıvamını ayarlayıp pişirmeye bırakalım. Dilerseniz bir kaşık salça ekleyebilir ve soğansız yapabilirsiniz. Soğanı çok seven bir aile olarak bizler pırasa yemeğinde bile soğan kullanıyoruz.

pırasanın yanına ne yapılır

pırasanın yanına ne yapılır

Pırasa yemeği için püf nokta kavurma işlemi ve rendelenmiş domatestir. Kavurma işlemini kısa kesip direk su eklerseniz aynı lezzeti yakalayamayabilirsiniz. Domates rendesi de ayrı bir lezzet kattığı için bu detaya önem vermenizi tavsiye ederiz. Pırasa yemeği tarifini de belirttiğimize göre pırasa yanına ne tatlısı gider sorusunun yanıtını verip akşam yemeğine son verelim.

 • Şekerpare
 • Kalburabastı
 • Kıbrıs tatlısı
 • Kadayıf tatlısı
 • Sütlü tatlı çeşitlerinden biri (magnolia, sütlaç, puding, tavuk göğsü…)
Bu yazıya da bakar mısınız ?  Böreğin yanına ne gider ?

Genel olarak şerbetli tatlılar daha uyum sağladığı için bu önerileri sunmak istedik. Sizler dilerseniz sütlü tatlı çeşidi de yapabilirsiniz. Harika bir akşam yemeği için pırasanın yanına ne gider sorusunu yanıtlamış olduk.