Kediler Mart ayın’da neden bağırarak miyavlar?

Bildiğiniz gibi kediler Mart ayı geldiğin’de değişik miyavlar hatta ağlayan çocuk sesi’ne benzer ses çıkaran kediler’in neden bu sesleri çıkardığını hiç merak ettinizmi caba evet ben merak edenler’den birisi olarak kedilerin Mart ayın’da neden bu sesleri çıkardığını araştırdım ve çıkan sonuçları sizle paylaşmak için bu yazımı hazırladım.

Kediler Mart ayın’da neden çocuk ağlaması gibi garip sesler çıkarır?

Sizlere ilk önce bilimsel olarak kedilerin çocuk ağlamasına benzer miyavlamalarının nedenini açıklayacağım Mart ayı kedilerin çiftleşme dönemi olduğu için erkek kedilerin bu sesin çıkarma nedeni dişi kedilere varlıklarını belli etmeleridir. Dişi kediler ise kızgınlık dönemin’de bağırarak ilgi beklediklerini ve çiftleşmeye hazır olduklarını bildirmektelerdir. Evet bilimsel açıklamalar bunlar.
Şimdi sizlere belki’de ilk defa duyacağınız çok eski tarihe dayanan Hz. Nuh (a.s) zamanın’da oluşan hadiseyi anlatacağım.

Hz. Nuh (a.s) tufan zamanı gemi yapmıştır bu olayı bilmeyen yoktur ben fazla detaylara girmeden kısa ve özet olarak anlatmaya çalışacağım. Hz. Nuh (a.s) gemiye her canlı’dan bir çift almıştır canlılara gemideyken kesinlikle çiftleşmeyeceksiniz yoksa batarız diye yasaklamış. Köpek nefsine uyup bir kaç kez çiftleşmiş her çiftleşmesin’de kedi köpeği gözetleyip Hz. Nuh (a.s) şikayet edermiş Hz. Nuh (a.s) da köpeği her sorguladığın’da köpek inkar edermiş bir gün kedi Peygambere sen ALLAH’a dua ette bunu ispatlasan tabi Peygamber dua eder ALLAH’da kabul eder br gün Hz. Nuh (a.d) yani Peygamber köpekleri bir birine kenetlenmiş olarak yakalar köpekler çok mahçup olur ve köpek ALLAH’ a şöyle dua eder bu kediyi de cinsi münasebet sırasında bütün mahlukata karşı mahcup ve rezil edersin. Tıpkı beni ettiği gibi diye köpeğin duası kabul olur ve kediler’de o gün bugün çiftleşirken bu garip sesleri çıkarırlar. Yani anlayacağınız kedi laf taşıdığı, dedikodu yaptığı için köpeğin gizli yaptığı ve rezil ettiği suçunu açığa çıkardığı için böyle çezaya mahkum edilmiştir. Ben kısaca anlatmaya çalıştım uzun yazsam okuyucu uzun yazıları pek sevmez. Evet kedilerin çiftleşme dönemin’de özellikle’de mart ayın’da bağırarak neden miyavladıklarını öğrenmiş olduk değilmi.

Tavsiye  Kolay yemek tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir