Karışık Bitki Çayı Nasıl Yapılır Hazırlanır

Karışık bitkisel çay formülasyonu çalışmalarının çok özel ve sistemli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar, etkileri bilmen birkaç drogun birleştirilmesi şeklinde değil, tamamen bilimsel çalışmalardan yararlanılarak fitoterapideki kullanım bilgileri doğrultusunda hazırlanmalıdır.Karışık çay formülasyonları hazırlanırken, öncelikle düşünülen faktör tek etkili bir bitkinin sürekli kullanılmasının yerine, aynı etkiyi vücut metabolizmasında gösteren yeşil çay gibi etkisi kuvvetli bitkisel droglar ile yine aynı doğrultuda etkinlik gösteren, biberiye gibi hafif etkili drogların bir arada kullanılarak takviyeli etkinin oluşturulmasıdır.

Bu aşamada, içeriği oluşturan bitkisel drogların miktarları, istenilen etkiyi ortaya çıkaracak biçimde belirlenir. Ayrıca çaya kütle vermesi için eklenen bitkilerinde benzer etkilerinin bulunması gerekmektedir. Tat ve dayanıklılığı artıran bir düzeltici, dolgu yapıcı olarak kullanılan bitkiler bulunmaktadır.Bütün bu nedenlerden dolayı bu şekilde tasarlanarak hazırlanmış olan karışık bitkisel çay formülasyonları özel tat ve fonksiyonellik özelliklerine sahiptir.

Karışık bitkisel çay formülasyonlarının hazırlanması dünyanın farklı ürelerinden bitkilerin bir araya getirilmeleriyle eşsiz lezzetlerin oluşmasında son derece etkilidir. Bu karışımlar dünyanın farklı bölge doğal olarak yetişen bitkileri etkinliklerinin görülmesi amacıyla Belirli oranlarda tüketicisine özel formülasyonlar halinde sunmaktadır.Bitkisel çaylar içerisinde kullanılan droglar toprakta asırlardır doğal yetişmektedir.

Günümüzde kültür çalışmaları yapılarak üretime destek verilmektedir. Bitkisel çaylar, insanoğluna ustun teknoloji, bilimsel çalışmaların destekleriyle en doğru amanda toplanarak en verimli şekilde işlenerek, tüm pestisit, mikrobiyolojik, fiziksel analizleri yapılarak poşet çay formunda üretilmektedir. Bu sebeple bitkisel poşet çaylar endüstriyel ürünlerdir. Uçucu yağlar gibi etkilileşenlerinin yüksek oranda olması için uygun zamanda toplanma arı, saklanmaları ve paketlenmeleri gerekmektedir.

Tavsiye  Kur’an-ı Kerim’in Özellikleri-Nelerdir-Kısaca

Üstünlükleri:karışık bitkisel çay formülasyonları tasarlanmış ürünlerdir Bu sebeple tek bir bitkinin gösterdiği etkinin çok daha fazlasını Göstermektedirler. Uzun süreli tek bir bitki kullanımının vereceği negatif etkilerden kaçınılmış olacaktır. Bilimsel bilgilerin ışığında etki için gerekli olan dozda kullanılmaktadır.

Belli dozlarda kullanılmasının nedenleri: Bir bitkinin belli dozlarda istenilen etkinin ortaya çıkması için yeterlidir Aynı zamanda destek bitkilerin karışıma eklenmesi istenilen etkilerin ortaya çıkmasında son derece önemlidir.

Karışık bitkisel çayların hazırlanması: bitkiler konusunda bilimsel araştırmaların artmasının sonucunda etkili bölümlerin toplanma zamanla“konusunda geniş bir bilimsel destek ile çoğu bitkinin hazırlanması aşamasında bilimsel araştırmalara dayanan çeşitli ayrıntılar bulunmaktadır

Hazırlanma aşamaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

-Bitkinin etkili bölümünün belirlenmesi, {Latince ismi ve turu belırlenmeli)

-Toplama zamanm beklenms (Örnegİn’ lavanta çiçekleri tam açmadan toplanmalıdır.)

-Uygun koşularda kurutulması (örneğin, kedi otu kökü 40 °C*yi geçmeyen bir sıcaklıkta kurutulmalıdır).

-Homojen toz haline getirilmesi. …

-Organoleptik tat, koku, homojenitesmm incelenmesi

-Mikroskobik olarak incelenmesi herhangi başka bu drogla karış p karışmadığının belirlenmesi.

-Mikrobiyolojik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir