İran Vatandaşlarına Türkiye de Oturma İzni

İran Vatandaşlarına Türkiye de Oturma İzni

30 Haziran 2020 0 Yazar: hemenbilgi

Günümüzde birçok İran vatandaşı Türkiye’ye gelip buraya yerleşmek ve oturum izni almak istemektedir.

İran Vatandaşlarına Oturum İzni

 

Her devlet kendi sınırlarının içerisinde bulunan yabancıların haklarını ve hukuklarını devletin ulusal yasaları ile düzenlemektedir. Yani her ülke kendi ülkesine hangi vatandaşların geleceğine ve ne kadar ay ile kalacağına ülkenin kendisi karar vermektedir.

 

Günümüzde Türkiye’nin izlediği vize uygulamasına göre her türlü pasaport sahibi İran vatandaşları Türkiye’yi vizesiz olarak seyahat edebilmektedirler. İran vatandaşlarına verilen vize muafiyet süresi ise 90 gün olarak belirlenmiştir.

 

Türkiye’de 90 günden fazla ikamet etmek isteyen İran vatandaşları vize muafiyet sürelerini doldurmaksızın ikamet izni başvurusunda bulunmalıdırlar. Böylece kişiler oturma izni almak için adım atmış ve Türk vatandaşlığı yolunda ilerlemiş olurlar. İkamet izin başvuruları için İranlı vatandaşların ikamet edeceği il ya da ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvuru yapmalıdır.

 

İran Oturum İzni Nasıl Alınır?

 

İran vatandaşlarına veriken 90 günlük muafiyet süresi doldurmadan kişilerin ikamet izni yani oturum izin başvurusu yapmaları gerekmektedir. Vize muafiyet süresi içerisinde oturum izni başvurusunda bulunamayan İranlı vatandaşlar vize ihlaline girmektedir ve kişilerin haklarında yaptırım dahi uygulanmaktadır. İlerideki zamanlarda sorun yaşamamak için kişiler 90 günlük muafiyet süresini aşmadan Göç İdaresi’nden randevu alıp oturma izni almak için başvurusu yapılmakta ve Türk vatandaşlığı alınmaktadır.

Bu yazıya da bakar mısınız ?  Ataşehir Çiçek Gönder

 

Oturum izni almak isteyen İran vatandaşlarının oturum izni alabilmek için öncelikli olarak gayrimenkul alımı yaparak türk vatandaşlığı almak, Türkiye’den aldıkları evin kira getirisi İrandaki kura göre yaklaşık 2 ya da 3 katıdır. Bu olay oldukça sağlıklı bir durumdur. Ayrıca kişiler 2 ay içerisinde yaklaşık olarak 250 bin dolar karşılığında yatırım yaparak vatandaşlık alabilmektedirler. Bu 3 seçenek İran vatandaşları tarafından seçilerek oturum izni için başvuru yapılmaktadır.

 

Gayrimenkul alarak Türk Vatandaşlığı almak için zois danışmanlık ile irtibata geçebilirsiniz

www.zois.com.tr