İlk Peygamber ve İlk İnsan Kimdir

İlk insan Hz. Âdem’dir. Ailahü Teâlâ Hz. Âdem’i topraktan yarattı. O’na ruh verdikten sonra meleklere «Âdem’e secde edin» diye emretti. Bütün melekler O’na secde ettiler, yalnız şeytan Hz; Âdem’i kıskandığı için kibirlik göstererek secde etmedi. Allah’ta onu kovdu.Bunun için kendisine şeytan-ı racîm (kovulmuş şeytan) dendi. Böylece şeytan Hz. Âdem’e ve onun soyuna düşman oldu.

Ailahü Teâlâ Hz. Havva’yı yarattı ve Hz. Âdem’e eş ettikten sonra, ikisinide Çennet’e koydu. Onlara «Yiyiniz, içiniz, fakat şu ağaca yaklaşmayınız» buyurdu. Ancak şeytan «Bu ağacın meyvesinden yerseniz, Cennette ebedi olarak kalırsınız» diyerek onları kandırdı ve yasak meyveden yedirdi.Allah’ın yasak emrini yerine getirmeyen Hz. Âdem ile Havva Cennet nimetlerinden mahrum edilerek yeryüzüne indirildiler.

Hz. Âdem ile Havva derhal yaptıkları hatadan dolayı tevbe istiğfar edip Allah’tan af dilediler. Allah’ta Onların tevbelerini kabul, etti ve onları tekrar Mekke’de buluşturdu.Bütün insanlar Hz. Âdem ile Havva’dan üreyip çoğaldılar. Bir müddet sonra Hz. Âdem’e peygamberlik ve on sayfa (kitap) verildi. Böylece Hz. Âdem ilk insan ve ilk Peygamber olarak tanındı.

Tavsiye  Detoks nedir? Nasıl yapılır? Detoks Faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir