Ekim devrimi ne zaman oldu ?

Ekim devrimi ne zaman oldu ?

22 Ocak 2021 0 Yazar: hemenbilgi

Ekim Devrimi Ne Zaman Oldu?

Ekim devrimi ne zaman oldu ? Tarih kitaplarında kendine Ekim Devrimi adıyla da yer bulan Bolşevik Devrimi; genel kanının aksine Ekim ayında değil, Kasım ayında gerçekleştirilmiştir. 7 Kasım 1917’de gerçekleştirilen bu devrimin bu şekilde isimlendirilmesindeki ana sebep, Rusların o dönem miladi takvim kullanmıyor oluşlarıdır. Rusların o yıllarda kullandıkları takvim Jülyen takvimidir ve miladi takvime göre 7 Kasım 1917 olan tarih, jülyen takvimine göre 25 Ekim 1917’dir. İsmi de bu nedenle Ekim Devrimi’dir.

ekim devrimi

ekim devrimi

Ekim Devrimi’nin en bilinen özelliği; zaman içerisinde bu ismi kazanmış olmasıdır. Yapıldığı dönemlerde 25 ayaklanması yahut Ekim Darbesi olarak anılan süreç; 1927 yılına gelindiğinde resmi olarak Büyük Ekim Sosyalist Devrimi adını almıştır.

Ekim Devrimi’nin kararı Bolşevik Merkez Komitesi tarafından alınmıştır. Bolşevik Merkez Komitesi, 10 Ekim günü bir toplantı yapar. Bu toplantının gündemi silahlı ayaklanmadır. Yapılan hararetli toplantının sonucunda 10 oya karşı 2 oyla; silahlı ayaklanma kabul edilmiştir. Özellikle VyaçeslavMolotov’un -Stalin döneminde Sovyetler Birliği’nin Dış İşleri Bakanlığı görevini yürütmüştür- ısrarlı savunmaları ve Rusya’nın savaşta olmasının bir fırsat olduğunu ifade etmesiyle; kararsız kalan birkaç kişi de Lenin lehine oy vermişlerdir.


Bolşevik Merkez Komitesi’nden çıkan bu karar hızla Bolşevik hareketin tabanına duyurulmuş ve ayaklanma için hazırlıklar bir hafta içerisinde tamamlanmıştır. 25 Ekim 1917’ye gelindiğindeyse; ortada kimilerinin devrim, kimilerinin darbe, kimilerinin ayaklanma dediği bir silahlı isyan vardır.