Cildi Nemlendirmek İçin Neler Yapmalı ?

Cilt tipleri içinde en çok bakım gerektiren ve özellikle kış aylarında devamlı problemler yaşayan cilt tipi kuşkusuz ki kuru cilttir. Bunun dışında düzgüsel ya da yağlı cilt tipleri de mevsim geçişlerine, ortam koşullarına bağlı olarak aniden kuruyarak bakıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle kış aylarında çok sıcak ortamdan çok soğuk ortama çıktığımızda veya sürekli sıcak ortamda bulunmuş olduğumuzda aşırı sıcağa maruz kaldığından cildimiz kuruyabilmektedir.

Cilt kuruluğu nasıl önlenir

Cilt kuruluğu en çok ellerde, boyunda ve yüz bölgesinde görülmektedir. Bu duruma herhangi bir müdahalede bulunmayıp cildimizi nemlendirmezsek kısa süre içinde tenimizde çeşitli çatlamalar, kabuklanmalar ve kırışıklıklar oluşabilir. Bunun haricinde pul pul dökülmeler de meydana gelebilmektedir. Eğer cildimizin kurumasına izin verirsek cilt yapısının erken yaşlanmasına yol açmamız mümkündür. Cildimizin olması gereken nemlilikte olması, çok fazla gerilmemesine ve böylelikle döküntülerin yahut çatlakların oluşmamasına neden olur. Tam da bu sorun için uzun senelerdir piyasada yüzlerce ürün üretilmiş, cildin nemli kalması için başlıca ihtiyaç olan E vitamini özlü bir çok krem, maske vb. ürünler satışa çıkarılmıştır. Ancak burada da gözden kaçırılmaması gereken nokta, bu ürünlerin de içeriğinde bir çok kimyasal madde bulunduğudur.

Tavsiye  BEL AĞRISI NEDEN OLUR?

Bu ürünler cildimizi hem bi yandan nemlendirip eski pürüzsüz haline getirdiği şeklinde bir taraftan da içeriğindeki kimyasal formları derimize nüfus ettirmektedir. Kullanılan kremlerin ve bakım ürünlerinin hiç bir zararı yokmuş şeklinde gaslıkse de uzun vadede ilerleyen yaşlarda bu ürünlerin yarattığı problemler cildimizde çok açık bir şekilde gözükecektir. Üstelik bu tip bakım ürünleri piyasada ünlü markaların adı altında çok yüksek fiyatlara satılmakta, tüketici bunun yerine daha uygun fiyatlı ürünlere yöneldiğinde bu ürünlerin de içinde ne olduğunun ucuz ve kalitesiz malzemelerle oluşturulmasından dolayı cildini iyileştireceğine daha zarar verecek ürünler satın almaktadır.

Cilt kuruluğunu engellemek için yapılması gerekenler nedir?

Uzmanların ortak görüşüne göre tüm bu problemlerden kurtulmak, hem maddi bununla beraber tinsel bir sıkıntı yaşamamak için cildi nemlendirmek için yapılacak en sıradan şey organik ürünlerle bir karışım oluşturmaktır. Aktarlardan yahut benzer yerlerden alınacak doğal ürünlerle oluşturulacak naturel karışımlar hem hiç bir katkı maddesi içermediğinden dolayı cildinizde naturel yollarla bir etki bırakacak, bununla beraber çok pahalıya aldığınız küçük nemlendirici tüplerin hemen bitmesi yerine dilediğiniz oranda hazırladığınız malzemeyi daha uzun sürelerde saklayabilme imkanınız olacaktır. Bu tip evlerde hazırlanan organik nemlendirici ürünlerin, muhteviyatında kullandığınız herhangi bir maddeye alerjik reaksiyonunuz olmadığı sürece hiç bir yan tesiri de bulunmamaktadır.

Tavsiye  Knight Online Nickleri Warrior Asas Priest Mage 2020

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir