Almanya asgari ücret 2021

Almanya asgari ücret 2021

17 Mayıs 2021 0 Yazar: hemenbilgi

Almanya’da Asgari Ücret Ne kadar?

Gerek asgari ücret gerekse de yaşam koşulları açısından Almanya, ülkemiz ile pek çok karşılaştırmaya maruz kalmakta. Bu karşılaştırmaların en temel sebepleri arasında geçmiş yıllarda ülkemizden bu ülkeye göç eden vatandaşlarımızın bize göre orada yaşadıkları yaşam standartlarıdır. Almanya asgari ücret konusunda bize göre ne durumdadır? Makalemizde bu tür sorulara yanıtlar arayacağız.

Neden Almanya?

Hem ülkemizde hem de dünyanın diğer ülkelerinde bir inceleme yaparsak, Almanya’nın bu denli popüler olmasının başlıca nedeninin özellikle ülkemizden aldığı göçmenler olduğunu görebiliriz. İşçi göçü açısından Avrupa’nın başını çekmesinden dolayı ekonomik bir model olarak diğer ülkelerce örnek alınmaya çalışılmaktadır. Aldığı işçilerle birlikte kendi vatandaşlarına iyi bir yaşam sunması bu modellemenin ana sebebidir. Tüm bu yaşanan gelişmeler nedeniyle Almanya asgari ücret 2021 yılı içerinde merak edilmeye devam edilir oldu. Şimdi veriler doğrultusunda Almanya’daki asgari ücreti inceleyelim.

Almanya Asgari ücret 2021

Almanya hükümeti ile bu ülkede bulunan Asgari ücret komisyonu geçtiğimiz yıl içerisinde masaya oturdu. Yapılan çetin müzakereler sonunda masadan bir anlaşma çıktı. Bu anlaşmaya 01.01.2021 yılında yürürlüğe girmiş bulunuyor. Buna göre 1 Temmuz 2022 tarihinde asgari ücret ile çalışan bir işçinin çalışma saati karşılığında alacağı ücret 9,35 EURO’dan 10,45 EURO’ya çıkmış olacak. Ancak bu artış hemen değil, tarifeye kademeli olarak yansıyacak.
Bu yazıya da bakar mısınız ?  Sevgiliyi telefona kaydetme isimleri
Hükümette görevli çalışma bakanı HUBERTUS HEİL tarafından belirtilen rakamlara göre kademeli artış Ocak 2021 yılında 9,5 EURO rakamlarından başlayarak 6 ay sonrasında 9,60 EURO rakamlarını görecek. Daha sonra ise tarihler 1 Ocak 2022’yi gösterdiğinde 9,82 Euro çalışma karşılığında verilen saatlik ücret olacak. Bur rakam 1 Temmuz 2022 de ise 10,45 Euro nihai hedefe ulaşacak. Böylece Almanyada asgari ücret saati tarihler Temmuz 2022’yi gösterdiğinde en yüksek seviyelere ulaşmış olacaktır.

Geçmiş Yıllara Göre Almanya’da Asgari Ücret Artışı

Geçtiğimiz yıllarla kıyaslama yaparsak Almanya’daki en son asgari ücret artışı 2015 yılında yapılmıştır. Bu yıllarda verilen asgari ücret 8.5 Euro idi. Yapılan zam sonrası asgari ücretin saati 8,5 Euro’dan 9,35 Euroya çıkarılmıştır.