0 (sıfır) doğal sayı mı çok şaşıracaksınız !

0 (sıfır) doğal sayı mı çok şaşıracaksınız !

27 Ekim 2020 8 Yazar: hemenbilgi

Merhaba arkadaşlar.Bugünkü konumuz 0 (sıfır) doğal sayı mı değil mi ? Başlığa çok şaşıracaksınız dememizin sebebi aslında gayet açık.

Doğal sayılar

0 doğal sayı mı ?

Doğal sayı nedir ?

Doğal sayı negatif olmayan sayılara denir.Yani 0 ve 0’dan büyük tam sayılara doğal sayı denmektedir.Burada dikkat etmeniz gereken şey sayının tam sayı olması ve 0 ve 0’dan büyük olmasıdır.Yazımızı okumaya devam edin daha iyi anlayacaksınız.Hala anlamadıysanız yazımızın sonunda 0’ın doğal sayı mı yoksa değil mi olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

 

Doğal sayılar kaçtan başlar?

Doğal sayıların aslında kaçtan başladığını yukarıdaki yazımızda belirtmiştik ama yine belirtelim.Doğal sayılar 0’dan başlar ve + sonsuza kadar gitmektedir 🙂 Durun daha çıkmayın istediğiniz şeyi öğrendiniz ama öğrenmeniz gereken başka şeyler de olabilir.O yüzden yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Doğal sayılar kümesi nasıl tanımlanır ?

Doğal sayılar, N = { 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, … ,+ sonsuz } şeklinde sıralanan tam sayılardır. Doğal sayıların negatif olamayacağını kesinlikle unutmayınız.Örneğin -1,-2 , -3 gibi sayılar doğal sayı olamazlar.Çünkü negatif değere sahiptirler. Bazı kaynaklarda “0” doğal sayı olarak alınmaz. Matematikte hala sıfırın bir doğal sayı alınıp alınmayacağı tartışma konusudur.Fakat genel olarak kabul gören 0’ın doğal sayı olduğudur.Aşağıdaki notları okuyarak daha çok bilgi sahibi olabilir en azından doğal sayı kavramını daha iyi anlamış olursunuz.Bu sayede derslerinizde daha çok başarı gösterir öğretmenlerinizin gözüne girebilirsiniz.Hele ki şu pandemi döneminde derslerin internetten yapılıyor olması matematik gibi bir derste bir hayli geri kalmanıza sebep olacaktır.O yüzden internetten bol bol araştırma yapıp kendinizi geliştirin.Arkadaşlarınızdan geri kalmayın,kendinizi geliştirin ve sınavlara iyi hazırlanın.Bu boş zamanları bir daha zor bulursunuz.

 

  • Not: 0 doğal sayıdır.
  • En küçük doğal sayı 0’dır.
  • En büyük doğal sayı sorulacak olursa ki sorulmaz + Sonsuza kadar gider.
  • Negatif sayılar doğal sayı olamazlar.
  • Doğal sayılar tam sayı olmalıdır.Fakat daha önce de söylediğimiz gibi negatif tam sayılar doğal sayı olamazlar.
  • Her doğal sayı tam sayıdır.
  • Her tam sayı doğal sayı değildir . (Buraya dikkat.Örneğin negatif  tam sayılar doğal sayı değildir.)
  • Doğal sayılar N harfiyle gösterilir.Yukarıda göstermiştik.
  • 0 nötr bir tam sayıdır. Yani ne negatiftir , ne pozitiftir.

Anasayfaya dönüş için  : www.hemenbilgi.com

0 (sıfır) doğal sayı mı konumuzun sonuna geldik.Umarım faydalı bir konu olmuştur.Bir teşekkürü esirgemezseniz seviniriz.Haydi şimdi yorum bölümüne bir teşekkür etmeye 🙂